« IDeA sell LearningPool | Main | Rumsfeld on Knowledge »

Comments

Scott Hewitt

Interesing post John. I am reading lots of posts about how e-learning could be the greenest form of learning. There are many clear benefits, however I wonder how many people calculate the footprint created during the development phase and hosting? Servers, routers, hubs, backups, LMS - they'll still be a benefit but we also need to think about the other contributors!

goloangedge

Hosting - to udzielanie przez dostawcę usługi internetowej zapasów serwerowni. Jeszcze prościej mówiąc polega to na "zarezerwowaniu" oddaniu do dyspozycji określonej pojemności dysku twardego, na której wolno gromadzić pliki tworzące istote stron WWW i albo udostępnienie powierzchni dysku jako miejsca dla plików "leżących" w skrzynce mailowej. Inna wersja hostingu to udzielenie dużych rozmiarów dysku, a nawet pełnego serwera bądź kilku - jako materialnego nośnika na rzecz dużego serwisu internetowego, portalu, grupy dyskusyjnej i innych. W każdej z nich chodzi o użyczenie fizycznego położenia (dysku lub dysków twardych) dla zmieszczenia wielorakich form danych dostępnych przez Net.Masa usług hosting jest płatnych. Właśnie dlatego nie mamy na celu Cię oszukiwać. Nasze usługi hostingrównież są niedarmowe, z z jedną różnicą, nasze usługi hosting są jednymi z najbardziej opłacalnych w Internecie. Dajemy w ofercie hosting na najwyższym poziomie, po najniższej możliwej cenie. Przekonaj się sam i sprawdź naszą jakość! Zapraszamy na serwis. Nie będziemy Ci wpajać, iż dostaniesz na własność od nas darmowe usługi hosting. Jednak mamy możliwość zagwarantować Ci jedną rzecz. Nasze usługi hosting są prawdopodobnie najtańszymi domenami, jakie możesz odnaleźć w sieci. Jednakże pomimo małych ksztów za usługi hosting, proponujemynajwyższą możliwą jakość naszych domen. Nie wierzysz? Zobacz Jeśli tak to koniecznie wejdź na naszą stronę internetową i nabierz przekonania o przwdzie tego tekstu Nasze usługi hosting oferują najbardziej solidną jakość w najmniejszej cenie. Nie będziesz miał musu wypłcać ogromnych pieniędzy za usługi hosting. Jak zajrzysz pierwszy raz na naszą stronę internetową, odpowiemy Ci na wszystkie pytania. W naszym asortymencie wyszukasz ogrom korzystnych upustów dla świeżych klientów. Jak natomiast jesteś naszym stałym klientem, bądź pewien, że będziesz miał sposobność skorzystać z niecodziennych promocji. Zajrzyj niezwłocznie na nasz serwis. Zobacz ile możesz oszczędzić z nami.

wheseeidehype

Hosting - to użyczanie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni. Jeszcze precyzyjniej mówiąc polega to na "zajęciu" daniu do użytkowania danej objętości dysku twardego, na której jest dozwolone składować pliki tworzące tekst witryn internetowych i bądź udzielenie powierzchni dysku jako położenia dla plików "leżących" w skrzynce mailowej. Inna odmiana hostingu to udzielenie dużych obszarów dysku, a nawet całego serwera lub kilku - w charakterze fizycznego nośnika dla dużego serwisu internetowego, portalu, grupy dyskusyjnej i innych. W każdej z nich chodzi o użyczenie fizycznego położenia (dysku lub dysków twardych) dla ulokowania przeróżnych postaci informacji dostępnych przez Net.Wiele usług hosting jest płatnych. Więc dlatego nie chcemy Cię okłamywać. Nasze usługi hostingteż są płatne, z jednym wyjątkiem, nasze usługi hosting są jednymi z najtańszych w sieci. Dajemy w ofercie hosting na najwyższym poziomie, po najmniejszej możliwej opłacie. Przekonaj się sam i wypróbuj naszą jakość! Inwitujemy na stronę internetową. Nasze usługi hostingteż są odpłatne, z jednym wyjątkiem, nasze usługi hosting są jednymi z najtańszych w globalnej siecie Nie wierzysz? Sprawdź Jeżeli tak to już teraz zajrzyjwstąp na nasz portal i przekonaj się o słuszności tego wpisu Nasze usługi hosting oferują najbardziej solidną jakość w najniższej cenie. Nie będziesz miał musu przeznaczać dużych pieniędzy za usługi hosting. Jak wpadniesz pierwszy raz na naszą stronę, odpowiemy Ci na wszystkie pytania. W naszym zbiorze ofert odszukasz wiele opłacalnych upustów dla nowoprzybyłych klientów. Jeśli zaś jesteś naszym stałym klientem, możesz być pewien, że będziesz miał możliwość skorzystać z wyjątkowych promocji. Wpadnij już dzisiaj na nasz portal. Sprawdź ile możesz oszczędzić z nami.
Hosting

Buhhoodeporse

Angry Birds

dizHeeseemumn

PUP Bielsk Podlaski – Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim


umowa o prace
praca

Cediodips

Angry Birds ornaments

Adamlambertson

Kierowanie trzeba az do nauk ekonomicznych. Od chwili poczatku XX wieku, odkad administracja próbowano oprzec na naukowych podstawach, az az do lat 60. XX wieku zarzadzanie pojmowane bylo jak czyn kierownicze, obejmujace nastepujace sekwencje postepowania: Programowanie, Organizowanie, Decydowanie, Motywowanie natomiast Kontrolowanie, nazywane klasycznymi funkcjami zarzadzania. Klasyczne funkcje zarzadzania wyróznil najwazniejszy "klasyk" zarzadzania Henri Fayol. Aczkolwiek poglad na swiat zarzadzania zmienil sie od tego czasu radykalnie, tym samym pozadane byloby powrócic az do starszej, w wyzszym stopniu ogólnej definicji: zarzadzanie owo rzemioslo albo rutyna rozumnego stosowania srodków w celu osiagniecia wyznaczonych celów.
(Zob. tez: Kierowanie, Koordynowanie)
Inne definicje zarzadzania:
Zarzadzanie jest sztuka osiagania zamierzonych rezultatów przez innych ludzi, zarzadzajacy (menedzerowie) osiagaja cele organizacji w poprzek organizowanie pracy innych, i nie dzieki praktykowanie zadan osobiscie.
Zarzadzanie to funkcjonowanie kierownicza polegajaca na ustalaniu celów oraz powodowaniu ich realizacji w organizacjach podleglych zarzadzajacemu, na podstawie wlasnosci srodków produkcji ewentualnie dyspozycji nimi (wg Gilinskiego).
Zarzadzanie owo postepowanie polegajace na dysponowaniu zasobami (wg prof. T. Pszczolowskiego).
Zarzadzanie to zestaw dzialan (planowanie, organizowanie, uzasadnianie, kontrola) skierowanych na zasoby organizacji (ludzkie, finansowe, rzeczowe, informacyjne) wykorzystywanych z zamiarem osiagniecia celów organizacji. (wg Griffina).
Zarzadzanie to porzadkowanie chaosu (wg prof. B.R. Kuca)
W odniesieniu az do organizacji gospodarczych miast slowa zarzadzanie uzywa sie czasami terminu kierowanie biznesu (ang. Business Administration). Obowiazek administracji biznesu ujmuje krótkie okreslenie: "Administracja biznesu ma dac mozliwosc, zeby zostalo zrobione owo, co ma stanowic zrobione". Kierowanie biznesu jest dyscyplina akademicka, natomiast etap uniwersytetów i szkól biznesu nadaje kategoria magistra z tej dyscypliny (Master of Business Administration, w skrócie MBA).
Spis tresci
1 Zagadnienie zarzadzania
2 Zagadnienie zarzadzania w organizacjach
3 Zarzadzanie operacyjne - zarzadzanie czynnikami konkurencyjnosci
4 Inne podmioty zarzadzania
5 Teoretycy zarzadzania
6 Zobacz tez
7 Linki zewnetrzne
Przedmiot zarzadzania

Podmiot zarzadzajacy nie stale jest tym, kto wyznacza cele. Przykladem takiej sytuacji prawdopodobnie byc organizacja wojskowa, która ma do spelnienia okreslona misje, jakkolwiek ani kobieta sama, ani jej dowódcy (podmioty zarzadzajace) nie formuluja tej misji. Formuluja jednak zadania (co jest do zrobienia) a okreslaja wartosci docelowe (ang. targets), inaczej wyniki, jakie nalezy dostac. Przyklad ów pokazuje, ze zrzeszenie jest srodkiem osiagania celów, zas tym samym jest przedmiotem zarzadzania. Inne typowe przedmioty zarzadzania majace identycznosc owo gospodarstwo, grupa ludzi, czlon. Na ogól wypelniaja one klasyczne funkcje zarzadzania, w nastepstwie tego - poza wyjatki - powiemy, iz sprawa zarzadzania majacy tozsamosc jest na calosc podmiotem zarzadzania.
Z wyjatkiem szczególnych przypadków, jak np. zarzadzanie osobistym budzetem z wykorzystaniem pojedyncza osobe badz kierowanie gospodarstwa w pelni samowystarczalnego, osiaganie zamierzonych wyników zalezy w czesci od momentu dzialania innych podmiotów. Totez administracja obejmuje równiez uklady (zwiazki) podmiotu sposród otoczeniem.
Kazdy osoba w swym dzialaniu wykorzystuje zasoby. Zasoby sa przedmiotem zarzadzania. Az do najwazniejszych naleza zasoby ludzkie (sila robocza tudziez jej kwalifikacje), zasoby finansowe, aktywa materialne (srodki trwale) oraz czas. swiezo co chwila wiekszego znaczenia w dzialaniu organizacji nabieraja zasoby srodowiska naturalnego oraz zasoby niematerialne (np. licencje, prawa autorskie), wiedza oraz zwiazki sposród otoczeniem spoleczno-gospodarczym zaliczane az do zasobów kapitalu niematerialnego (ang. intangibles, intangible capital). Wobec tego w zarzadzaniu zasobami wyrózniamy najczesciej:
zarzadzanie zasobami ludzkimi,
zarzadzanie finansowe,
zarzadzanie aktywami,
zarzadzanie czasem,
zarzadzanie srodowiskiem,
zarzadzanie wiedza,
Studia prawo
zarzadzanie kultura
zarzadzanie relacjami, w zasadzie istotne swiezo zarzadzanie zwiazkami z klientem,
zarzadzanie kapitalem niematerialnym,
zarzadzanie problemami,
zarzadzanie konfliktami,
zarzadzanie stresem,
zarzadzanie jakoscia,
zarzadzanie ryzykiem,
zarzadzanie emocjami,
zarzadzanie nieruchomosciami,
zarzadzanie wartoscia firmy - Value Based Management.
Przedmiot zarzadzania w organizacjach

Przeznaczeniem organizacji jest systematyzowanie (porzadkowanie) dzialania jej uczestników w taki strategia, aby realizowala swa misje, osiagala pozadane wyniki czy tez wykonywala swe zadania przy optymalnym wykorzystaniu (zuzyciu) zasobów.
Przedmiotem zarzadzania ogólnego (ang. General Management) jest organizacja jako zespól. Az do zadan zarzadzania ogólnego wypada administracja strategiczne, modelowanie struktur organizacyjnych oraz zarzadzanie zasobami ludzkimi natomiast aktywami. Niezaleznie od tego w nowym paradygmacie zarzadzania kladzie sie wysoki emfaza na wladza tudziez ksztaltowanie kultury korporacyjnej.
Przedmiotem zarzadzania funkcjonalnego sa zadania czy tez autonomicznych czesci organizacji, które nazywamy funkcjami. Podlug jednej sposród definicji (H. James Harrington) stanowisko w organizacji owo kapela ludzi wykonujacych owo samo funkcja. Najwazniejsza dziedzina zarzadzania funkcjonalnego jest zarzadzanie operacjami, utozsamiane drzewiej sposród zarzadzaniem produkcja, natomiast dzisiaj cyklicznie okreslane ogólniej jak kierowanie wytwarzaniem wyrobów zas uslug. Teraz wzgledne istotnosc zarzadzania funkcjonalnego zmniejsza sie, jako ze w coraz wiekszym stopniu uzupelniane jest ono tudziez po czesci zastepowane zarzadzaniem procesowym.
Przechodzenie sposród zarzadzania funkcjonalnego na administracja procesowe jest zjawiskiem charakterystycznym dla wspomnianej zmiany paradygmatu zarzadzania. W tym nowym paradygmacie kierowanie operacjami mozna odnosic sie jak administracja czynnikami konkurencyjnosci.
Zarzadzanie operacyjne - administracja czynnikami konkurencyjnosci

Wyróznia sie trzy klasyczne czynniki konkurencyjnosci: jakosc, cena tudziez roznoszenie. Rekojmia wymaganej za sprawa jarmark jakosci produktu (wyrobu badz uslugi lub pakietu produkty+uslugi), kosztu nabycia i uzytkowania produktu zas wymaganej ilosci, róznorodnosci, terminowosci dostaw produktu tudziez szybkosci realizacji zamówien decyduje o konkurencyjnosci produktu, czyli o jego atrakcyjnosci rynkowej w porównaniu z innymi produktami. Z wyjatkiem czynników klasycznych duzego znaczenia nabieraja swiezo takie czynniki, jak bieglosc obslugi klientów (ang. Customer Service) tudziez cechy jakosci wykraczajace oprócz postac konstrukcji zas wykonania, np. ekologicznosc oraz bezpieczenstwo produktu natomiast procesu produkcji.
Zapewnienie jakosci na strategia standardowy jest zadaniem kontroli jakosci. Nadzorowanie jakosci jest funkcja organizacyjna. Obserwacja jakosci wykonuje swoje funkcja w ten podejscie, ze sposród wytworzonych produktów wybiera produkty spelniajace wymagania zas kwalifikuje je w charakterze nadajace sie az do przekazania klientowi zewnetrznemu lub wewnetrznemu. Produkty nie spelniajace wymagan zostaja odrzucone przez kontrole jakosci oraz kierowane do poprawek, do naprawy czy tez az do zlomowania.
Zapewnienie jakosci na metoda nowoczesny (w nowym paradygmacie zarzadzania) polega na zapewnieniu doskonalosci procesu wytwarzania natomiast dostarczania. Podstawa takiego postepowania jest asercja, ze o ile praca na kazdym etapie procesu jest wysokiej jakosci, owo na wyjsciu procesu powstaje produkt wysokiej jakosci. W praktyce parametry charakteryzujace stan produktu musza zawierac w sobie sie w okreslonych a waskich granicach. Jesli istotnie jest, mówi sie, ze przebieg jest niezachwiany. Podczas gdy tymczasem zostanie stwierdzone, iz blizej nie okreslony sposród parametrów jakosci produktu nie miesci sie w zadanych granicach, nalezy poszukac w procesie miejsc, które sa przyczyna defektu, i pózniej anulowac owe przyczyny. W ów modus realizowane jest sprzezenie zwrotne pomiedzy wyjsciem procesu, tudziez miejscami w procesie decydujacymi o jego doskonalosci.
Opisany strategia sterowania procesem jest istota Kompleksowego Systemu Sterowania z wykorzystaniem Postac - (ang. TQC - Total Quality Control). W praktyce olbrzymia gros procesów to procesy nieciagle. W takich procesach w podobny sposób obróbka, jak natomiast postac produktu na wyjsciu maja nature statystyczna. W odniesieniu do takich przypadków zas w odniesieniu do procesów biznesowych mówimy o statystycznym sterowaniu procesami (ang. SPC - Statistical Process Control).
Zarzadzanie kosztami na badania szablonowy ma na celu redukcje kosztów dzialania organizacji. Dwoje najpowszechniejsze srodki prowadzace az do tego owo kontroling kosztów polegajacy na narzuceniu dyscypliny budzetowej (patrz: budzet, budzetowanie) wszystkim komórkom organizacyjnym zas czynienie oszczednosci.
W zarzadzaniu procesowym w zamian o redukcji kosztów mówi sie o redukcji strat. Podstawa programu redukcji strat jest klasyfikacja strat. W odniesieniu do niektórych procesów a funkcji, takich jak proces produkcji, czy koszty utrzymania ruchu, punktem wyjscia do klasyfikacji strat jest pogrupowanie standardowa (np. siedem rodzajów strat produkcyjnych, tzw. Szóstka Wielkich Strat w pierwszym standardzie Total Productive Maintenance, szesnastka glównych strat w drugim standardzie tego systemu). W praktyce najpowszechniejszym przedsiewzieciem majacym na celu redukcje strat jest eliminowanie z procesu wszystkich elementów, które nie przynosza wartosci dodanej, sa marnotrawstwem (patrz Muda). Przedsiewzieciem kompleksowym jest wyszczuplanie procesów (ang. streamlining). Zwykle nie ogranicza sie ono do eliminowania elementów zbednych, niemniej jednak wymaga przeprojektowania procesu. Podstawowa metodologia wyszczuplania procesów, tak jak produkcyjnych jak oraz biznesowych, jest technika przemyslowa - metodologia wspierajaca zarzadzanie operacyjne, traktowana cyklicznie w charakterze samodzielna pole zarzadzania.
Najprostszy casus konkurowania w oparciu o koszty owo rywalizacja cenowa. Na niektórych rynkach, glównie rynkach profesjonalnych, wysoka panszczyzna produktu jest akceptowana pod warunkiem niskich kosztów eksploatacji produktu i niskich kosztów wylaczenia produktu sposród eksploatacji. W takich przypadkach towar konkurencyjny kosztowo owo towar o niskim koszcie cyklu zycia.
Dostawa jak element konkurencyjnosci jest nalezycie wiazka kilku róznych czynników, które - zaleznie odkad stosunki (gl. od momentu obszaru produktowo-rynkowego tudziez sytuacji konkurencyjnej) - maja wieksze badz mniejsze donioslosc. Do najwazniejszych sposród nich nalezy solidnosc dostaw, czyli obciaznik za pomoca dostawce obietnic dotyczacych terminu dostawy. Dzisiaj rosnie autorytet szybkosci dostaw, czyli czasu, który uplywa odkad momentu otrzymania zamówienia przy uzyciu dostawce az do momentu dostarczenia towaru na punkt przeznaczenia. Czynnikiem podstawowym jest zapewnienie wymaganej ilosci towaru, wszak w ramach tego rosnie donioslosc róznorodnosci produktów. Jarmark wymaga gdyz coraz to w wyzszym stopniu róznorodnych produktów dostarczanych coraz czesciej zas w coraz mniejszych partiach. Dokonanie tego warunku wymaga elastycznosci systemu produkcyjnego, która jest tym wieksza, im krótszy trwanie a pomniejszy koszt przestawiania (przezbrajania - patrz SMED).
Jak wspomniano powyzej, forma, koszt a dostawa nie sa jedynymi czynnikami konkurencyjnosci. Rekojmia pozostalych waznych w tej chwili czynników konkurencyjnosci odbywa sie przez zarzadzanie srodowiskiem zas administracja bezpieczenstwem.
Wyszczuplanie procesu zwykle prowadzi zarazem do jego przyspieszenia.
Prawidlowo prowadzone przeprojektowanie procesu pozwala dochrapac sie jednoczesnie redukcje kosztów tudziez poprawe jakosci produktu. Przeprojektowanie radykalne procesów biznesowych owo reengineering, który praktyczny jest teraz niezwykle nieczesto, gdyz radykalizm jego metodologii przynosi w warunkach przemyslowych na pelnia wiecej efektów negatywnych, niz pozytywnych. Az do mniej radykalnych metodologii doskonalenia procesów naleza Business Process Redesigning oraz Ulepszanie Procesów Biznesowych (ang. Business Process Improvement).
Inne podmioty zarzadzania

Gospodarka przyswajajaca (zbieractwo, myslistwo, rybolówstwo, pierwotne rolnictwo) wykorzystuje ograniczone zasoby naturalne, w nastepstwie tego jej celem jest nie lecz wciaz pozyskiwanie natomiast wykorzystanie tych zasobów, atoli plus ich ubezpieczenie. Wystepuja tedy na to samo niektóre, niezbedne elementy zarzadzania, jak rozczlonkowanie pracy, planowanie robót gospodarskich tudziez koordynowanie ich a proste czynnosci administracyjne, kiedy rejestracja inwentarza.
W gospodarce pierwotnej (samowystarczalnej) podobnie jak w gospodarce przyswajajacej a w wielu formach gospodarki kolektywnej (np. zagospodarowanie dzialów wodnych, system ekonomiczny lesna) utwór na komplet nie ma ustalonej ceny, wobec tego nie musi zdarzac sie tu w ogóle administracja finansowe. Nie wystepuje po tej stronie kierowanie strategiczne, natomiast zarzadzanie operacyjne ogranicza sie do organizacji pracy.
W gospodarstwach rolnych i w najprostszych formach dzialalnosci gospodarczej, kiedy znikomy wymiana handlowa, uslugi oraz wytwórczosc (rzemioslo) wystepuja elementy strategii natomiast zarzadzania zasobami (poniewaz wystepuje substytucja pracy, kapitalu i energii), administracja jakoscia tudziez zrzeszenie pracy. Kategoria wynikowa jest tedy przychód badz zarobek, wystepuje ergo administracja zakupami, przeciez nie wystepuje kierowanie kosztami.
W gospodarstwach domowych podstawowym zagadnieniem zarzadzania jest zarezerwowanie dochodu oraz dysponowanych zasobów pracy i czasu pomiedzy konsumpcje biezaca (w tym wakacje, rekreacja natomiast rozrywka), oszczednosci zas inwestycje w przyszlosc (np. edukacje).
Szczególna dziedzina zarzadzania jest administracja osobiste, którego podmiotem jest czlon, zas przedmiotem na wszystko jej budzet czasu. Kierowanie czasami wewnatrz punkt wyjscia bierze uswiadomienie sobie przy uzyciu jednostke hierarchii wartosci dotyczacej tego, co jest w celu niej wazne w jej zyciu. Celem jest racjonalne gospodarowanie kiedy niekiedy, tzn. alokowanie go wg priorytetów wynikajacych z owej refleksji. Sztuka zarzadzania nieraz bywa i istotnym atutem pracownika w organizacji.
Inna szczególna dziedzina zarzadzania sa sytuacje szczególne; wyróznia sie na przyklad kierowanie katastrofami, zarzadzanie konfliktami, administracja kryzysowe.
Historycznie najwczesniejsza, w pelni dojrzala dziedzina zarzadzania jest zarzadzanie terytorialna tudziez panstwowa. Najwczesniej uksztaltowala sie zarzadzanie miast (prawdopodobnie w 2 polowie VI tysiaclecia p.n.e.), bo miasta powstaly poprzednio powstaly panstwa.
Teoretycy zarzadzania

The comments to this entry are closed.

My Photo

Best Blogs

November 2008

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Subscribe